ERGONOMIKOS TIKSLAS IR ERGONOMINIAI VEIKSNIAI

Ergonomikos tikslas paprastas – pritaikyti darbą prie žmogaus galimybių ir padidinti darbo efektyvumą taip, kad tausotų dirbantįjį ir nekenktų jo sveikatai. Darbo ergonomika remiasi daugybe įvairių disciplinų (psichologijos, sociologijos, darbo sociologijos, antropometrijos, inžinerijos ir t.t.) žiniomis. Pagal užduotis ir tikslus skiriami du ergonomikos tipai – koncepcinė ir korekcinė.

Mašinų ir prietaisų kūrėjai, projektuodami darbo sąlygas pradiniame savo veiklos etape, turi atsižvelgti į ergonomiką ir pritaikyti projektą žmogaus galimybėm. Organizuojant biurų išplanavimą, ergonomika susijusi su lempučių pasirinkimu ir apšvietimo išdėstymu, optimaliu stalų, monitorių ir kėdžių išdėstymu. Ilgalaikis sėdėjimas neergonomiškoje kėdėje gali sukelti nugaros skausmus, o per silpna ar per ryški šviesa kenks regėjimui. Tai koncepcinės ergonomikos sritis.

Korekcinė ergonomika susijusi su jau esamų darbo vietų modernizavimu. Siekis pagerinti sąlygas gali atsirasti ne tik dėl noro pašalinti prietaisų defektus. Taip pat svarbūs tokie veiksniai kaip triukšmo intensyvumas, apšvietimas, temperatūra ir drėgmė, tempas, kūno padėtis, darbo metodai ir pertraukos.