Ergonominės kėdės

Ergonominės biuro kėdės

Ergonominės kėdės kuriamos taip, kad būtų užtikrinama taisyklinga kūno padėtis sėdint, pagėrėtų laikysena ir išvengiama diskomforto dirbant. Daugelis sėdimą darbą dirbančių žmonių net nesusimąsto, kiek laiko praleidžiame sėdint ir kokią svarbą turi ergonominės kėdės. Dar XIX a. škotų pramonininkas Robertas Ovenas (Robert Owen) suformulavo tikslą, kad darbuotojas turėtų dirbti 8 valandas per dieną: ,,Eight hours for work, eight hours for rest and eight hours for what you will“ (,,Aštuonios valandos darbui, aštuonios valandos miegui ir aštuonios valandos tam, ką norite veikti“). Jau daugiau kaip šimtą metų visame pasaulyje labiausiai paplitusi 8 darbo valandų diena. Nesunku paskaičiuoti, kad kasdien dirbdami 8 valandas, 5 dienas per savaitę, per metus sėdint ant biuro kėdės praleidžiate virš 2000 valandų!

Beveik trečdalį savo gyvenimo praleisdami ant biuro kėdės rizikuojate gerokai pakenkti savo sveikatai ir patirti įvairių negalavimų. Dažniausios sėdimo darbo pasekmės – nugaros ir galvos skausmai, širdies ligos, depresija ir nemiga. Judėjimo trūkumas gydytojų vadinamas naujųjų laikų epidemija. Sėdimo darbo žala yra tokia didelė, kad, net jei keletą valandų per savaitę aktyviai sportuojate ar judate, aktyvios veiklos teikiama nauda jūsų kūnui bus menka, jei likęs laikas praleidžiamas sėdint prie darbo stalo.

ergonomines biuro kedes

Ergonominės kėdės pasirinkimas

Beveik visos šiai dienai gaminamos biuro kėdės klasifikuojamos kaip ergonominės kėdės. Tačiau tai, kas tinka visiems, dažnai netinka konkrečiam biuro darbuotojui. Pateikiame dešimt pagrindinių ergonomines darbo kėdes sudarančių elementų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį:

1 – Ergonominės kėdės aukščio reguliavimas

Optimalus sėdynės aukštis yra tuomet, kai jūsų dilbiai sudaro vieną liniją su stalviršiu, o pėdas galite pastatyti lygiai ant grindų. Sėdinčio žmogaus kojų sulenkimas ties keliais turėtų būti apie 90 – 125°. Dauguma darbuotojų yra skirtingo ūgio, o vis dar daugumoje biurų naudojami darbo stalai yra fiksuoto aukščio. Todėl yra labai svarbu darbui pasirinkti kėdę su reguliuojamo aukščio sėdyne, kurį darbuotojai galėtų keisti ir pritaikyti pagal savo ūgį. Sėdynės aukštis, kuris svyruoja nuo 40 iki 55 centimetrų nuo grindų, turėtų tikti daugumai žmonių.

2 – Sėdynės plotis ir gylis

Tinkamas ergonominės kėdės sėdynės gylis turėtų būti kuomet sėdint tarp sėdynės krašto ir kelių atlošo lieka apie 5 – 10 cm. atstumas. Tai svarbu, nes per didelio gylio sėdynė gali daryti spaudimą keliuose. Perteklinis spaudimas po sulenktu keliu užspaus kraujagysles, tai gali sąlygoti kojų tinimą ir bendrą nuovargį.

3 – Sėdynės pakreipimas (sinchroninis mechanizmas)

Geros ergonomiškos kėdės leidžia sėdynę pakreipti, o tai suteikia galimybę teisingai nustatyti dubens padėtį. Dubens pasvirimas į priekį (Angl. Anterior pelvic tilt) pats dažniausias disbalanso tipas sėdimą darbą dirbančių žmonių tarpe. Turint šio tipo laikyseną yra netolygiai apkraunamos juosmens srities struktūros, dažnai jaučiama įtampa, skausmas, kas su laiku veda prie išvaržų ar kitų rimtesnių problemų. Sėdint svarbu išlaikyti dubenį neutralioje padėtyje.

4 – Nugaros ir juosmens atrama

Pati svarbiausia ergonomiškos kėdės savybė yra teisinga atrama apatinei nugaros daliai. Ergonomiškos kėdės palaiko natūralią „S“ stuburo formą, kuri apsaugo nuo susmukimo sėdint ir sumažina stuburo bei dubens apkrovą. Reguliuojamas atlošas ir juosmens atrama leidžia vartotojams suderinti kėdės išlinkimą su stuburo išlinkimu, kad būtų užtikrinta optimali laikysena.

5 – Nugaros atlošo pasvirimo kampo reguliavimas

Atlošas turi laikyti nugarą būnant įvairiose sėdėjimo pozicijose. Pvz.: pasvirus atgal su atlošu, kol nedirbate su dokumentais, leidžiate atlošui perimti dalį viršutinės kūno dalies svorio. Naudojant šią funkciją, atlošas gali nuimti dalį svorio nuo viršutinės kūno dalies, todėl sumažėja spaudimas stuburo diskams ir raumenims.

6 – Centrinės ašies svyravimas

Ergonomiškose biuro kėdėse esantis „laisvojo sūpimosi“ centrinės ašies mechanizmas palengvina naudotojų manevringumą, todėl lengviau pasiekti skirtingus savo stalo taškus, nereikia per daug įsitempti. Ši funkcija ypač naudinga tiems, kas sėdimoje darbo vietoje daug juda.

7 – Reguliuojami kėdės porankiai

Porankiai padeda sumažinti viršutinės kūno dalies įtampą ir leidžia atsipalaiduoti pečiams. Tačiau porankiai neturėtų būti naudojami spausdinant, nes tai sumažina bendrą rankos judesį, o tai savo ruožtu padidina riešo judėjimą, dėl kurio atsiranda dilbio raumenų įtampa.

8 – Galvos atlošas

Galvos atlošas leidžia atsipalaiduoti ir prilaiko pakaušį bei viršutinę kaklo dalį. Taip sumažinama įtampą pečių ir viršutinėje liemens srityse.

9 – Kokybiškos medžiagos ir gobelenas

Gera ergonomiška biuro kėdė turi būti pagaminta iš kokybiškų medžiagų. Medžiagos turėtų būti laidžios orui ir  nesukelti vartotojo nugaros prakaitavimo. Labai daug naudojamoms kėdėms vertėtų rinktis sintetinius arba pusiau sintetinius audinius, pasižyminčius aukštu ,,Martindale“ rodikliu.

10 – Kėdės ratukai

Jei jūsų darbo kėdė bus naudojama ant kieto paviršiaus, pirkite kėdę su minkštais guminiais ratukais. Jei darbo vieta išklota kilimine danga, rinkitės kietus ratukus, kad galėtumėte lengvai manevruoti ant kiliminio paviršiaus